Amphenol Industrial 10-562511-52S
10-562511-52S picture photo
Mfg. Part Number
10-562511-52S
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
10-562511-52S.pdf
Availability of 10-562511-52S
QUANTITY
10-562511-52S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-562511-52S
Internal Part NumberEIS-10-562511-52S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-562511-52S
Related Links10-562, 10-562511-52S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-562511-52S Details Description
Related parts for 10-562511-52S
RES SMD 665K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 511 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X30" A VFN datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT SKT datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf