Cornell Dubilier Electronics 947D441K122DERSN
947D441K122DERSN picture photo
Mfg. Part Number
947D441K122DERSN
Brief Description
CAP FILM 440UF 10% 1.2KVDC SCREW
Datasheet Download
947D441K122DERSN.pdf
Availability of 947D441K122DERSN
QUANTITY
947D441K122DERSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 947D441K122DERSN
Internal Part NumberEIS-947D441K122DERSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series947D
PackagingBulk
Capacitance440µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC1200V (1.2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)1.4 mOhm
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension4.567" Dia (116.00mm)
Height - Seated (Max)3.976" (101.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.969" (50.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)947D441K122DERSN
Related Links947D441K, 947D441K122DERSN Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
947D441K122DERSN Details Description
Related parts for 947D441K122DERSN
IC OPAMP VFB 220MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-10AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 9.15A 6.5 MOHM TH datasheet.pdf
EXT CABLE FOR SCS - SGE SERIES datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf