NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BYC15X-600,127
BYC15X-600,127 picture photo
Mfg. Part Number
BYC15X-600,127
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 500V 15A TO220F
Datasheet Download
BYC15X-600,127.pdf
Availability of BYC15X-600,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BYC15X-600,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYC15X-600,127
Internal Part NumberEIS-BYC15X-600,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)500V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.9V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)55ns
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYC15X-600,127
BYC15X-600,127 Details Description
Related parts for BYC15X-600,127
MEMORY CARD FLASH 2GB datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 210MA 4.5 OHM datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
381 TB RIS CLA SOLID 2ND datasheet.pdf
SWITCH REED MAG SMD 15-20AT 200V datasheet.pdf