Aries Electronics, Inc. 10-680-190T
10-680-190T picture photo
Mfg. Part Number
10-680-190T
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Specialty Pin
Brief Description
CONN HEADER PROGRAMMABLE 10POS
Datasheet Download
10-680-190T.pdf
Availability of 10-680-190T
QUANTITY
10-680-190T Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-680-190T
Internal Part NumberEIS-10-680-190T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Specialty Pin
Series680
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Number of Positions10
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.300" (7.62mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
FeaturesProgrammable
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-680-190T
Related Links10-68, 10-680-190T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
10-680-190T Details Description
Related parts for 10-680-190T
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE 3-WIRE 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN FEMALE TERM 18-20AWG TIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CX3035 SOCKET ADADPTER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HYBRID DIN LV SPD REMOTE 230V datasheet.pdf