Aries Electronics, Inc. 10-6810-90T
10-6810-90T picture photo
Mfg. Part Number
10-6810-90T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 10POS TIN
Datasheet Download
10-6810-90T.pdf
Availability of 10-6810-90T
QUANTITY
10-6810-90T Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-6810-90T
Internal Part NumberEIS-10-6810-90T
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesVertisockets™ 800
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)10 (2 x 5)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200µin (5.08µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Operating Temperature-
Termination Post Length0.145" (3.68mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1.5A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-6810-90T
Related Links10-68, 10-6810-90T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
10-6810-90T Details Description
Related parts for 10-6810-90T
FIXED IND 120UH 490MA 540 MOHM datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG18A/AF18/AFE18T datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR T/H SHORT datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 215 I/O 281CSP datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TRIAC 800V 20A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 10POS datasheet.pdf