Amphenol Industrial 10-68224-5S
10-68224-5S picture photo
Mfg. Part Number
10-68224-5S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
10-68224-5S.pdf
Availability of 10-68224-5S
QUANTITY
10-68224-5S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-68224-5S
Internal Part NumberEIS-10-68224-5S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-68224-5S
Related Links10-68, 10-68224-5S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-68224-5S Details Description
Related parts for 10-68224-5S
JUMPER-H1504TR/A2015W/H1504TR 2" datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC SRAM NV TIMEKEEPING POWERCAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 190POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
TRANS 2PNP 20V 0.2A 6EMT datasheet.pdf