Amphenol Industrial 10-72628-15S
10-72628-15S picture photo
Mfg. Part Number
10-72628-15S
Brief Description
CONN PLUG 35POS INLINE SKT
Datasheet Download
10-72628-15S.pdf
Availability of 10-72628-15S
QUANTITY
10-72628-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-72628-15S
Internal Part NumberEIS-10-72628-15S
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-72628-15S
Related Links10-726, 10-72628-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-72628-15S Details Description
Related parts for 10-72628-15S
OUTPUT MODULE AC STD 9MA 15VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14TSSOP datasheet.pdf
RAIL FRAME LOC 3"X9.6" ALUMINUM datasheet.pdf
CONN FFC PIN HSG 18POS 2.54MM datasheet.pdf
IP PCI MASTER/TARGET 32BIT XP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf