Amphenol Industrial 10-72817-10S
10-72817-10S picture photo
Mfg. Part Number
10-72817-10S
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
10-72817-10S.pdf
Availability of 10-72817-10S
QUANTITY
10-72817-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-72817-10S
Internal Part NumberEIS-10-72817-10S
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert17-10
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-72817-10S
Related Links10-728, 10-72817-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-72817-10S Details Description
Related parts for 10-72817-10S
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
IC TXRX RS-485/422 ESD 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 3A 20TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 6 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 200W datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
STACKING CONN 6POS SOCKET datasheet.pdf