Amphenol Industrial 10-72820-22S
10-72820-22S picture photo
Mfg. Part Number
10-72820-22S
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
10-72820-22S.pdf
Availability of 10-72820-22S
QUANTITY
10-72820-22S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-72820-22S
Internal Part NumberEIS-10-72820-22S
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-22
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-72820-22S
Related Links10-728, 10-72820-22S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-72820-22S Details Description
Related parts for 10-72820-22S
FIXED IND 4.7UH 448MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4000UF 350V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH KNOB KNURL 0.93" NAT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
26+26 DIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf