| Internal Part Number | EIS-10-BPF-010-5-A | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules | |
| Series | 10-BPF | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Style | IEC 320-C14 | |
| Connector Type | Receptacle, Male Blades | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 10A | |
| Voltage - UL | 120/250VAC | |
| Filter Type | Filtered (EMI, RFI) - Commercial | |
| Fuse | No | |
| Number of Positions | 3 | |
| Mounting Type | Panel Mount, Flange | |
| Termination | Quick Connect | |
| Switch Features | - | |
| Features | - | |
| Fuse Holder, Drawer | - | |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 20.32mm x 40.64mm | |