American Electrical, Inc. 1000.1/2NPT.150
1000.1/2NPT.150 picture photo
Mfg. Part Number
1000.1/2NPT.150
Manufacturer
Product Category
Cable and Cord Grips
Brief Description
CBL GRP 11.0-15.0 CD NPT 1/2"
Datasheet Download
1000.1/2NPT.150.pdf
Availability of 1000.1/2NPT.150
QUANTITY
1000.1/2NPT.150 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1000.1/2NPT.150
Internal Part NumberEIS-1000.1/2NPT.150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Size and Assemble Cable Grips
Featured ProductCable Grips
Standard Package50
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable and Cord Grips
SeriesProgress® NPT
TypeCable Gland
Cable Diameter0.43" ~ 0.59" (11.0mm ~ 15.0mm)
Thread Size1/2" NPT
Conduit Hub Size-
Panel Hole Size-
MaterialBrass, Nickel Plated
IncludesSeal
ColorSilver
Ingress ProtectionIP68/69K - Dust Tight, Waterproof
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1000.1/2NPT.150
Related Links1000.1/, 1000.1/2NPT.150 Datasheet, American Electrical, Inc. Distributor
1000.1/2NPT.150 Details Description
Related parts for 1000.1/2NPT.150
CONN EDGE CARD DL 1MM 10POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 32SGL 1.57MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 121TBGA datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ADHESIVES & SEALANTS datasheet.pdf
33UF 35V 6.3X17.5 105C AXI datasheet.pdf