FFF 10013057-171200ELF
10013057-171200ELF picture photo
Mfg. Part Number
10013057-171200ELF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
10013057-171200ELF.pdf
Availability of 10013057-171200ELF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10013057-171200ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10013057-171200ELF
Internal Part NumberEIS-10013057-171200ELF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSFYL U Series 28/Sept/2010
Standard Package4,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFYL
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions17
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator MaterialPlastic
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating200V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10013057-171200ELF
Related Links10013057-, 10013057-171200ELF Datasheet, FFF Distributor
10013057-171200ELF Details Description
Related parts for 10013057-171200ELF
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
RFID RDR MOD W/ANT RS232 13.56M datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 0.062 OHM 5% 1/4W 0402 datasheet.pdf
HDR STR SR .100 GP datasheet.pdf
CA SM LDD FC(NG)TOFC(NG)10FT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W SMBG datasheet.pdf