| Internal Part Number | EIS-10022753-048LF | |
| PCN Other | Clincher Material 09/Apr/2014 | |
| Standard Package | 30 | |
| Packaging | Tray | |
| Flat Flex Type | FFC, FPC | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Connector/Contact Type | Receptacle | |
| Number of Positions | 15 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Termination | IDC | |
| FFC, FCB Thickness | 0.33mm | |
| Contact Finish | Gold or Gold, GXT™ | |
| Features | - | |
| Voltage Rating | 500V | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Current Rating | 2A per Contact | |