FFF 10022753-116LF
10022753-116LF picture photo
Mfg. Part Number
10022753-116LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN CIC RCPT 16POS 2.54MM
Datasheet Download
10022753-116LF.pdf
Availability of 10022753-116LF
QUANTITY
10022753-116LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10022753-116LF
Internal Part NumberEIS-10022753-116LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN PackagingTray slots 02/Sept/2011
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesClincher™
PackagingTray
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Connector/Contact TypeReceptacle
Number of Positions16
Pitch0.100" (2.54mm)
TerminationIDC
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board-
Locking FeatureLatch Lock
Cable End Type-
Contact MaterialCopper Nickel Alloy
Contact FinishTin
Housing MaterialThermoplastic
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating500V
Operating Temperature-65°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating2A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10022753-116LF
Related Links1002275, 10022753-116LF Datasheet, FFF Distributor
10022753-116LF Details Description
Related parts for 10022753-116LF
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SC75 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 20B 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 18POS .127M datasheet.pdf
EVAL KIT FOR SAM9N12 datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf