FFF 10022753-160LF
10022753-160LF picture photo
Mfg. Part Number
10022753-160LF
Brief Description
CONN CIC RCPT 27POS 2.54MM
Datasheet Download
10022753-160LF.pdf
Availability of 10022753-160LF
QUANTITY
10022753-160LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10022753-160LF
Internal Part NumberEIS-10022753-160LF
PCN Design/SpecificationGold/GXT Plating 23/Mar/2007
Clincher Plating 07/Dec/2011
PCN PackagingTray slots 02/Sept/2011
PCN OtherClincher Material 09/Apr/2014
Connector/Contact TypeReceptacle
Number of Positions27
Pitch0.100" (2.54mm)
TerminationIDC
FFC, FCB Thickness0.33mm
Contact MaterialCopper Nickel Alloy
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Features-
Voltage Rating500V
Operating Temperature-65°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating2A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10022753-160LF
Related Links1002275, 10022753-160LF Datasheet, FFF Distributor
10022753-160LF Details Description
Related parts for 10022753-160LF
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 25 OHM 10W 5% WW RAD datasheet.pdf