FFF 10037901-11210TLF
10037901-11210TLF picture photo
Mfg. Part Number
10037901-11210TLF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN PCI EXPRESS 280POS VERT PCB
Datasheet Download
10037901-11210TLF.pdf
Availability of 10037901-11210TLF
QUANTITY
10037901-11210TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10037901-11210TLF
Internal Part NumberEIS-10037901-11210TLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationGXT Plating 08/Aug/2013
GXT Plating Revision 19/Nov/2013
Edge Card Drawing 12/Dec/2014
PCN Assembly/OriginPCI Devices 10/Mar/2011
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypePCI Express™
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row11; 38; 91
Number of Positions280
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Locking Ramp
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material - InsulationPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10037901-11210TLF
Related Links10037901, 10037901-11210TLF Datasheet, FFF Distributor
10037901-11210TLF Details Description
Related parts for 10037901-11210TLF
DC/DC CONVERTER 5V 30W datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX N-INV 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W +/-12VOUT DUAL datasheet.pdf
PELTIER UT8,200,F2,4040,TA,W6 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
HAN 16 B DOCKING FRAME datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF SOT89-5L datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN M12 5POS datasheet.pdf