FFF 10041744-102LF
10041744-102LF picture photo
Mfg. Part Number
10041744-102LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RCPT 96POS 2MM R/A 8ROW PCB
Datasheet Download
10041744-102LF.pdf
Availability of 10041744-102LF
QUANTITY
10041744-102LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10041744-102LF
Internal Part NumberEIS-10041744-102LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetral® 1000
PackagingTube
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Speed
Number of Positions108
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical96 Signal, 12 Ground
FeaturesBoard Guide, Shielded, Spacer
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorNatural
Current Rating1A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10041744-102LF
Related Links1004174, 10041744-102LF Datasheet, FFF Distributor
10041744-102LF Details Description
Related parts for 10041744-102LF
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
IC UART QUAD W/FIFO 48-HVQFN datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CTV 41C 41#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 22C 22#22D PIN PLUG datasheet.pdf
100UF 35V 8,2X11MM 105C 2000H datasheet.pdf