E-Switch 1004P1K2B26M7RE
1004P1K2B26M7RE picture photo
Mfg. Part Number
1004P1K2B26M7RE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
1004P1K2B26M7RE.pdf
Availability of 1004P1K2B26M7RE
QUANTITY
1004P1K2B26M7RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1004P1K2B26M7RE
Internal Part NumberEIS-1004P1K2B26M7RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series100
PackagingBulk
Circuit4PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length14.73mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1004P1K2B26M7RE
Related Links1004P1K, 1004P1K2B26M7RE Datasheet, E-Switch Distributor
1004P1K2B26M7RE Details Description
Related parts for 1004P1K2B26M7RE
CABLE PS/2 CON INTER/EXTER BRACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
PCB STANDOFF .5" 8/PK datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
DOHERTY COMBINER 862-894MHZ SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 40A datasheet.pdf
P&S 3P4W 30A/3P 600 PLUG datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDTX2 20A 12V datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf