E-Switch 1004P1T2B4M7QE
1004P1T2B4M7QE picture photo
Mfg. Part Number
1004P1T2B4M7QE
Brief Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V
Datasheet Download
1004P1T2B4M7QE.pdf
Availability of 1004P1T2B4M7QE
QUANTITY
1004P1T2B4M7QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1004P1T2B4M7QE
Internal Part NumberEIS-1004P1T2B4M7QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Circuit4PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length6.46mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1004P1T2B4M7QE
Related Links1004P1T, 1004P1T2B4M7QE Datasheet, E-Switch Distributor
1004P1T2B4M7QE Details Description
Related parts for 1004P1T2B4M7QE
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TAPE DAMPING FOIL 1X2" datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP MOTOR RUN datasheet.pdf
OSC XO 122.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf