FFF 10052620-4555P00LF
10052620-4555P00LF picture photo
Mfg. Part Number
10052620-4555P00LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
RA COPLANAR PWR RECPT
Datasheet Download
10052620-4555P00LF.pdf
Availability of 10052620-4555P00LF
QUANTITY
10052620-4555P00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10052620-4555P00LF
Internal Part NumberEIS-10052620-4555P00LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Drawing Title 28/Jul/2015
Multiple Devices Drawing Title Rev. 04/Aug/2015
Standard Package450
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesAirmax VS®
PackagingTube
Connector UsageCoplanar, Daughtercard
Connector TypeReceptacle, Female Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows2
Number of Columns2
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical4 Power
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10052620-4555P00LF
Related Links10052620-, 10052620-4555P00LF Datasheet, FFF Distributor
10052620-4555P00LF Details Description
Related parts for 10052620-4555P00LF
IC REG LDO 15V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHL-SMT 5.00/02GL 5.9BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 3A 5.6 MOHM SMD datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES .1 OHM 5% WW datasheet.pdf