FFF 10056844-126LF
10056844-126LF picture photo
Mfg. Part Number
10056844-126LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 26POS PIP VERT 30AU
Datasheet Download
10056844-126LF.pdf
Availability of 10056844-126LF
QUANTITY
10056844-126LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10056844-126LF
Internal Part NumberEIS-10056844-126LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10056844-126LF
Related Links1005684, 10056844-126LF Datasheet, FFF Distributor
10056844-126LF Details Description
Related parts for 10056844-126LF
JUMPER-H1501TR/A2015L/X 3" datasheet.pdf
RECT BRIDGE 100A 800V FO-T-A datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
SPADE AVIKRIMP (B-524-08) datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf