FFF 10056847-103LF
10056847-103LF picture photo
Mfg. Part Number
10056847-103LF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN HEADER
Datasheet Download
10056847-103LF.pdf
Availability of 10056847-103LF
QUANTITY
10056847-103LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10056847-103LF
Internal Part NumberEIS-10056847-103LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions20
Card Thickness0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Pitch0.031" (0.80mm)
FeaturesBoard Guide
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-
Material - InsulationLiquid Crystal Polymer (LCP)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10056847-103LF
Related Links1005684, 10056847-103LF Datasheet, FFF Distributor
10056847-103LF Details Description
Related parts for 10056847-103LF
IC DAC 12BIT LC2MOS DUAL 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR/SRL 40MSP 52QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 11A 18.5 MOHM datasheet.pdf