FFF 10061122-151220HLF
10061122-151220HLF picture photo
Mfg. Part Number
10061122-151220HLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
10061122-151220HLF.pdf
Availability of 10061122-151220HLF
QUANTITY
10061122-151220HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10061122-151220HLF
Internal Part NumberEIS-10061122-151220HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesYLL-D
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions15
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialThermoplastic, Halogen Free
Actuator MaterialThermoplastic
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10061122-151220HLF
Related Links10061122-, 10061122-151220HLF Datasheet, FFF Distributor
10061122-151220HLF Details Description
Related parts for 10061122-151220HLF
RELAY RF SPDT 100MA 3.3V datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 500V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS POTTING W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf