United Chemi-Con E36D250LPN203UAE3M
E36D250LPN203UAE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D250LPN203UAE3M
Brief Description
CAP ALUM 20000UF 25V SCREW
Datasheet Download
E36D250LPN203UAE3M.pdf
Availability of E36D250LPN203UAE3M
QUANTITY
E36D250LPN203UAE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D250LPN203UAE3M
Internal Part NumberEIS-E36D250LPN203UAE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance20000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D250LPN203UAE3M
Related LinksE36D250LP, E36D250LPN203UAE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D250LPN203UAE3M Details Description
Related parts for E36D250LPN203UAE3M
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 14DMP datasheet.pdf
MINIATURE BANANA PLUG DIY RED datasheet.pdf
IC ADC 16BIT UNIPOLAR 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V C0K 0402 datasheet.pdf