NorComp 173-E15-111R241
173-E15-111R241 picture photo
Mfg. Part Number
173-E15-111R241
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E15-111R241.pdf
Availability of 173-E15-111R241
QUANTITY
173-E15-111R241 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E15-111R241
Internal Part NumberEIS-173-E15-111R241
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package28
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Hardware
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E15-111R241
Related Links173-E15, 173-E15-111R241 Datasheet, NorComp Distributor
173-E15-111R241 Details Description
Related parts for 173-E15-111R241
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-TQFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 55NS 28LCC datasheet.pdf
CONTACT SKT 14-18AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.1A 316 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 610V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf