Copal Electronics SM4ETW201
SM4ETW201 picture photo
Mfg. Part Number
SM4ETW201
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM4ETW201.pdf
Availability of SM4ETW201
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM4ETW201 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4ETW201
Internal Part NumberEIS-SM4ETW201
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.193" L x 0.146" W x 0.177" H (4.90mm x 3.70mm x 4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4ETW201
Related LinksSM4E, SM4ETW201 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM4ETW201 Details Description
Related parts for SM4ETW201
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 130MA 63V RAD datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 12P-2POS 2DECK datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf