FFF HF20708100J0G
HF20708100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HF20708100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPR CLA HIGH/TYPE
Datasheet Download
HF20708100J0G.pdf
Availability of HF20708100J0G
QUANTITY
HF20708100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HF20708100J0G
Internal Part NumberEIS-HF20708100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,035
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHF
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF20708100J0G
Related LinksHF2070, HF20708100J0G Datasheet, FFF Distributor
HF20708100J0G Details Description
Related parts for HF20708100J0G
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 100W datasheet.pdf