FFF 10061122-171110HLF
10061122-171110HLF picture photo
Mfg. Part Number
10061122-171110HLF
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
10061122-171110HLF.pdf
Availability of 10061122-171110HLF
QUANTITY
10061122-171110HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10061122-171110HLF
Internal Part NumberEIS-10061122-171110HLF
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions17
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialThermoplastic
Actuator MaterialThermoplastic
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10061122-171110HLF
Related Links10061122-, 10061122-171110HLF Datasheet, FFF Distributor
10061122-171110HLF Details Description
Related parts for 10061122-171110HLF
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
2.54MM RA HDR 20POS GREEN datasheet.pdf
HEADER 5POS MALE VERT 1.25MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 153 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 60K GATES 128KB 256FBGA datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5500K 70CRI 24SMD datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS 56.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf