ST BTA06-600BRG
BTA06-600BRG picture photo
Mfg. Part Number
BTA06-600BRG
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 600V 6A TO220AB
Datasheet Download
BTA06-600BRG.pdf
Availability of BTA06-600BRG
QUANTITY
BTA06-600BRG Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA06-600BRG
Internal Part NumberEIS-BTA06-600BRG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsBTA06 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)60A, 63A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA06-600BRG
Related LinksBTA06-, BTA06-600BRG Datasheet, ST Distributor
BTA06-600BRG Details Description
Related parts for BTA06-600BRG
IC CLK ZDB 9OUT 220MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR PCM2912 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 5KV N2200 DISK datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO214AC datasheet.pdf