FFF 10061122-391320HLF
10061122-391320HLF picture photo
Mfg. Part Number
10061122-391320HLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
10061122-391320HLF.pdf
Availability of 10061122-391320HLF
QUANTITY
10061122-391320HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10061122-391320HLF
Internal Part NumberEIS-10061122-391320HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesYLL-D
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions39
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialThermoplastic
Actuator MaterialThermoplastic
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10061122-391320HLF
Related Links10061122-, 10061122-391320HLF Datasheet, FFF Distributor
10061122-391320HLF Details Description
Related parts for 10061122-391320HLF
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS STR 15GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
PHOTODIODE GEN PURP 2.5MM TO-5 datasheet.pdf
CONN STACKER .156" 13POS SGL TIN datasheet.pdf
MOUNTING HDWR BRACKET SLOTTED datasheet.pdf
COUPLING datasheet.pdf
CONN RECEPT 22POS SINGLE TIN datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf