CNC Tech 10064-28-1-0500-005-1-TS
10064-28-1-0500-005-1-TS picture photo
Mfg. Part Number
10064-28-1-0500-005-1-TS
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
FEP WIRE BL 500'
Datasheet Download
10064-28-1-0500-005-1-TS.pdf
Availability of 10064-28-1-0500-005-1-TS
QUANTITY
10064-28-1-0500-005-1-TS Order Process
Ship out your order
Specifications of 10064-28-1-0500-005-1-TS
Internal Part NumberEIS-10064-28-1-0500-005-1-TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFEP Insulated Hook Up Wire
Featured ProductFEP Insulated Hook-Up Wire
Standard Package8
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7/0.0050"
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialFluorinated Ethylene-Propylene (FEP)
Jacket (Insulation) Diameter0.027" (0.69mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.006" (0.15mm)
Length500' (152.44m)
Voltage30V
Operating Temperature-80°C ~ 105°C
Jacket ColorBlue
RatingsUL Style 10064
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10064-28-1-0500-005-1-TS
Related Links10064-28-1-0, 10064-28-1-0500-005-1-TS Datasheet, CNC Tech Distributor
10064-28-1-0500-005-1-TS Details Description
Related parts for 10064-28-1-0500-005-1-TS
UDOC FLASH DISK 128MB datasheet.pdf
IC LIN PHYSICAL INTERFACE 8-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 20POS datasheet.pdf
IC FPGA 363 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.326582MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf