Vishay/Dale RNR55H2491BSBSL
RNR55H2491BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2491BSBSL
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2491BSBSL.pdf
Availability of RNR55H2491BSBSL
QUANTITY
RNR55H2491BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2491BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H2491BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2491BSBSL
Related LinksRNR55H2, RNR55H2491BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2491BSBSL Details Description
Related parts for RNR55H2491BSBSL
CONN HEADER BRD-BRD .4MM 50POS datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 150MHZ 179PGA datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 5A 9.3 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 12NS 352SBGA datasheet.pdf
I CORE DOUBLE CHOKE 220UH 4A datasheet.pdf