CNC Tech 10064-28-1-0500-012-1-TS
10064-28-1-0500-012-1-TS picture photo
Mfg. Part Number
10064-28-1-0500-012-1-TS
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
FEP WIRE 28AWG GR 500'
Datasheet Download
10064-28-1-0500-012-1-TS.pdf
Availability of 10064-28-1-0500-012-1-TS
QUANTITY
10064-28-1-0500-012-1-TS Order Process
Ship out your order
Specifications of 10064-28-1-0500-012-1-TS
Internal Part NumberEIS-10064-28-1-0500-012-1-TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFEP Insulated Hook Up Wire
Featured ProductFEP Insulated Hook-Up Wire
Standard Package8
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7/0.0050"
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialFluorinated Ethylene-Propylene (FEP)
Jacket (Insulation) Diameter0.027" (0.69mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.006" (0.15mm)
Length500' (152.44m)
Voltage30V
Operating Temperature-80°C ~ 105°C
Jacket ColorGray
RatingsUL Style 10064
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10064-28-1-0500-012-1-TS
Related Links10064-28-1-0, 10064-28-1-0500-012-1-TS Datasheet, CNC Tech Distributor
10064-28-1-0500-012-1-TS Details Description
Related parts for 10064-28-1-0500-012-1-TS
MOD DC OUTPUT 3A 28VDC datasheet.pdf