FFF 10064555-172520HLF
10064555-172520HLF picture photo
Mfg. Part Number
10064555-172520HLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC TOP 17POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
10064555-172520HLF.pdf
Availability of 10064555-172520HLF
QUANTITY
10064555-172520HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10064555-172520HLF
Internal Part NumberEIS-10064555-172520HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesYLL-U
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions17
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board-
Locking FeatureFlip Lock
Cable End Type-
Contact MaterialCopper Alloy
Contact Finish-
Housing MaterialThermoplastic, Halogen Free
Actuator MaterialThermoplastic, Halogen Free
Features-
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability Rating-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10064555-172520HLF
Related Links10064555-, 10064555-172520HLF Datasheet, FFF Distributor
10064555-172520HLF Details Description
Related parts for 10064555-172520HLF
FIXED IND 10UH 2.9A 50 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 25POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RING AVIKRIMP (BB-839-08) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG SLATE 5000' datasheet.pdf
MOD OPTIBOX CWDM 1CH 1591NM LC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf