FFF 10073379-001LF
10073379-001LF picture photo
Mfg. Part Number
10073379-001LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
PWR 2X2 HDR
Datasheet Download
10073379-001LF.pdf
Availability of 10073379-001LF
QUANTITY
10073379-001LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10073379-001LF
Internal Part NumberEIS-10073379-001LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesAirmax VS®
PackagingTube
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Blades
Connector StylePower
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows2
Number of Columns2
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical4 Power
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10073379-001LF
Related Links1007337, 10073379-001LF Datasheet, FFF Distributor
10073379-001LF Details Description
Related parts for 10073379-001LF
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO 4096X36 4-4NS 208-BGA datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 2.4V SMINI4 datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X6MM BALL 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
UNIV.M-N-L.PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 277/480VA datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf