FFF 10079248-13207LF
10079248-13207LF picture photo
Mfg. Part Number
10079248-13207LF
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - Inline Module Sockets
Brief Description
DDR3 SMT
Datasheet Download
10079248-13207LF.pdf
Availability of 10079248-13207LF
QUANTITY
10079248-13207LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10079248-13207LF
Internal Part NumberEIS-10079248-13207LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDDR3 SMT Design 03/Mar/2014
10079248-1yyyyyy 26/May/2015
Standard Package1,680
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - Inline Module Sockets
Series10079248
PackagingTray
Connector StyleRDIMM
Number of Positions240
Memory TypeDDR 3 SDRAM
StandardsMO-269
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Latches, Solder Retention
Mounting FeatureNormal, Standard - Top
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10079248-13207LF
Related Links10079248, 10079248-13207LF Datasheet, FFF Distributor
10079248-13207LF Details Description
Related parts for 10079248-13207LF
IC ADC 14BIT 200KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 2B 5V datasheet.pdf
IC SW RAPIDIO 16PORT 324-FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 0.787 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 90.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
500 TB SOCKET W/LATCH RA datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf