API Delevan 1008-390J
1008-390J picture photo
Mfg. Part Number
1008-390J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39NH 1.053A 110 MOHM
Datasheet Download
1008-390J.pdf
Availability of 1008-390J
QUANTITY
1008-390J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008-390J
Internal Part NumberEIS-1008-390J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance39nH
Tolerance±5%
Current Rating1.053A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1.335GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008-390J
Related Links1008, 1008-390J Datasheet, API Delevan Distributor
1008-390J Details Description
Related parts for 1008-390J
CONN PLUG 2POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
GDT 350V 5KA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf