ITT Cannon, LLC CA3106E22-8SF80A206
CA3106E22-8SF80A206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-8SF80A206
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E22-8SF80A206.pdf
Availability of CA3106E22-8SF80A206
QUANTITY
CA3106E22-8SF80A206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-8SF80A206
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-8SF80A206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert22-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated1250VAC, 1750VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-8SF80A206
Related LinksCA3106E22, CA3106E22-8SF80A206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-8SF80A206 Details Description
Related parts for CA3106E22-8SF80A206
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 151VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
LTEK SIL SOCKET ASSY 30AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RIBBON RESIN WITH TDP4*HE SERI datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A 2114 datasheet.pdf
MKP 0.68UF 5% 700VDC DRAWING T5 datasheet.pdf