Microchip Technology DSC1004BI2-100.0000
DSC1004BI2-100.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1004BI2-100.0000
Brief Description
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1004BI2-100.0000.pdf
Availability of DSC1004BI2-100.0000
QUANTITY
DSC1004BI2-100.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1004BI2-100.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1004BI2-100.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1004
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)10.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1004BI2-100.0000
Related LinksDSC1004BI, DSC1004BI2-100.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1004BI2-100.0000 Details Description
Related parts for DSC1004BI2-100.0000
IC REG LDO 1.8V 1A 2-UTHINPAK datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20-DIP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24HVQFN datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTR 10M M12 CONN datasheet.pdf
CONN INLET 75A 240V 10FT CABLE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf