Vishay/Sprague T86D686K016EAAS
T86D686K016EAAS picture photo
Mfg. Part Number
T86D686K016EAAS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T86D686K016EAAS.pdf
Availability of T86D686K016EAAS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86D686K016EAAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86D686K016EAAS
Internal Part NumberEIS-T86D686K016EAAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86D686K016EAAS
Related LinksT86D686, T86D686K016EAAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86D686K016EAAS Details Description
Related parts for T86D686K016EAAS
IC REG CTRLR BUCK PWM CM SOT23-6 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC OCTAL POWER MANAGER 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf