Stackpole Electronics Inc. CB2JB15R0
CB2JB15R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB2JB15R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 2W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB2JB15R0.pdf
Availability of CB2JB15R0
QUANTITY
CB2JB15R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB2JB15R0
Internal Part NumberEIS-CB2JB15R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.252" Square x 0.709" L (6.40mm x 18.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB2JB15R0
Related LinksCB2J, CB2JB15R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB2JB15R0 Details Description
Related parts for CB2JB15R0
Crystal 32.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TAPE DBL COAT URETHANE 4"X5YD datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf