FFF 10082201-404-06LF
10082201-404-06LF picture photo
Mfg. Part Number
10082201-404-06LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK R/A
Datasheet Download
10082201-404-06LF.pdf
Availability of 10082201-404-06LF
QUANTITY
10082201-404-06LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10082201-404-06LF
Internal Part NumberEIS-10082201-404-06LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBergstik Design 03/Mar/2014
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.266" (6.75mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness78.7µin (2.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10082201-404-06LF
Related Links10082201, 10082201-404-06LF Datasheet, FFF Distributor
10082201-404-06LF Details Description
Related parts for 10082201-404-06LF
RES SMD 698 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HOUSING SH 6POS 1MM WHITE datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC SOURCE DVR 20BIT SER 28PLCC datasheet.pdf
DAC 8BIT DUAL SPI 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 46MM datasheet.pdf