| Internal Part Number | EIS-10082201-406K06LF | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Unshrouded | |
| Number of Positions | 6 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | - | |
| Contact Mating Length | 0.374" (9.50mm) | |