FFF 10087119-016LF
10087119-016LF picture photo
Mfg. Part Number
10087119-016LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN FFC
Datasheet Download
10087119-016LF.pdf
Availability of 10087119-016LF
QUANTITY
10087119-016LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10087119-016LF
Internal Part NumberEIS-10087119-016LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.228" (5.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness1.97µin (0.05µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10087119-016LF
Related Links1008711, 10087119-016LF Datasheet, FFF Distributor
10087119-016LF Details Description
Related parts for 10087119-016LF
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 100A 8QFN datasheet.pdf
RES 470K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf