FFF 10087119-150LF
10087119-150LF picture photo
Mfg. Part Number
10087119-150LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN FFC
Datasheet Download
10087119-150LF.pdf
Availability of 10087119-150LF
QUANTITY
10087119-150LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10087119-150LF
Internal Part NumberEIS-10087119-150LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.228" (5.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness1.97µin (0.05µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10087119-150LF
Related Links1008711, 10087119-150LF Datasheet, FFF Distributor
10087119-150LF Details Description
Related parts for 10087119-150LF
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 6A DPAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 4.5-13.2V 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1A 328 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT TRANSLUCENT datasheet.pdf
SPARK ARRESTOR TR-362 datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf