FFF 10087119-206LF
10087119-206LF picture photo
Mfg. Part Number
10087119-206LF
Datasheet Download
10087119-206LF.pdf
Availability of 10087119-206LF
QUANTITY
10087119-206LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10087119-206LF
Internal Part NumberEIS-10087119-206LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.228" (5.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness1.97µin (0.05µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10087119-206LF
Related Links1008711, 10087119-206LF Datasheet, FFF Distributor
10087119-206LF Details Description
Related parts for 10087119-206LF
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
ENCL FLOOR STAND ST 16X10X8" GR datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA RADIAL datasheet.pdf