API Delevan 1008R-182H
1008R-182H picture photo
Mfg. Part Number
1008R-182H
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 457MA 720 MOHM
Datasheet Download
1008R-182H.pdf
Availability of 1008R-182H
QUANTITY
1008R-182H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008R-182H
Internal Part NumberEIS-1008R-182H
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±3%
Current Rating457mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)720 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant76MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008R-182H
Related Links1008R, 1008R-182H Datasheet, API Delevan Distributor
1008R-182H Details Description
Related parts for 1008R-182H
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN PIN SIZE #16 CRIMP datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 500A 1200VAC datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
OSC XO 2.1888MHZ CMOS SMD datasheet.pdf