TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10H911K
ROV10H911K picture photo
Mfg. Part Number
ROV10H911K
Brief Description
VARISTOR 819V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10H911K.pdf
Availability of ROV10H911K
QUANTITY
ROV10H911K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10H911K
Internal Part NumberEIS-ROV10H911K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)819V
Varistor Voltage (Typ)910V
Varistor Voltage (Max)1001V (1.001kV)
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts550VAC
Maximum DC Volts745VDC
Energy127J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10H911K
Related LinksROV10, ROV10H911K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10H911K Details Description
Related parts for ROV10H911K
IC ELASTIC STORE T1/CEPT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM T/H datasheet.pdf
POT 250K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1.23A 100 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf