FFF 10090099-S154VLF
10090099-S154VLF picture photo
Mfg. Part Number
10090099-S154VLF
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
10090099-S154VLF.pdf
Availability of 10090099-S154VLF
QUANTITY
10090099-S154VLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10090099-S154VLF
Internal Part NumberEIS-10090099-S154VLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductD-Subminiature Connectors Economy Range
PCN Obsolescence/ EOL10090 Series 13/May/2014
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series10090099
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10090099-S154VLF
Related Links10090099, 10090099-S154VLF Datasheet, FFF Distributor
10090099-S154VLF Details Description
Related parts for 10090099-S154VLF
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSIA SO8 SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
DISPLAY 650NM RED 2DIG 0.4" SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf