TDK Corporation VLP8040T-681M
VLP8040T-681M picture photo
Mfg. Part Number
VLP8040T-681M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680UH 300MA 2.2 OHM
Datasheet Download
VLP8040T-681M.pdf
Availability of VLP8040T-681M
QUANTITY
VLP8040T-681M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLP8040T-681M
Internal Part NumberEIS-VLP8040T-681M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVLP Series RoHS Certificate
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±20%
Current Rating300mA
Current - Saturation300mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.2 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.303" W (8.00mm x 7.70mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLP8040T-681M
Related LinksVLP804, VLP8040T-681M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLP8040T-681M Details Description
Related parts for VLP8040T-681M
RES SMD 24.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT 100-SECTION datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 800V TO-94 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 255MA 2.3 OHM datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH UNIPO TO92 datasheet.pdf
26500 12C 9#20 3#16 PIN RECP datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 16 V datasheet.pdf